EuroVelo- Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı Bisiklet Stratejileri ve Saha Emek harcaması başladı

Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı Bisiklet Stratejileri ve Saha Emek harcaması Programı’ başladı. İki gün sürecek programın açılışına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Mersin geçmişine gelmiş en fazlaca ‘bisiklet’ ve ‘bisiklet yolu’ kelimesini kullanan belediye başkanı olduğumu düşünüyorum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafınca düzenlenen ‘EuroVelo-Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı Bisiklet Stratejileri ve Saha Emek harcaması Programı’nın açılışına katıldı. Kurultay ve Sergi Sarayı Meclis Salonunda meydana gelen Saha Emek harcaması Programının açılışına, Tüm Bisiklet Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Ahmet Salih Özenir, Antalya Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Türker Ahmet Özay ve sivil cemiyet müesseselerinin temsilcileri katıldı.

“Belediye başkanı olduktan sonrasında ben de bisiklet tutkunu oldum”

Başkan Seçer, açılışta yapmış olduğu konuşmada, yararlı bir emek harcama olmasını ümit ettiğini belirterek, “Belediye başkanı olduktan sonrasında Mersin’de yaşayan bisiklet severler beni de bisiklet tutkunu yaptılar. Değişik yapılar altında hem en büyük ilçemiz olan Tarsus’ta hem de Mersin merkezde örgütlenen bisiklet severler, bir tek bu hobilerini ya da bu alışkanlıklarını yerine getirmekten öte, bisikletin kentte yaygınlaşması için de fazlaca mühim katkı sunuyorlar. Kendilerine teşekkür ederim” diye konuştu.

Programda hem Tarsus’tan hem de Mersin’den iştirakçilerin yer aldığını kaydeden Seçer, “Bizlerle bu çalışmalara katılan, bizlere ışık olan, neden olan, yol gösteren hakkaten bu insanoğlu. Bu insanların görüşleri, birikimleri, değerlendirmeleri doğrultusunda yol haritası belirliyoruz. Aslolan işi bilenler, işin içinde olanlar ve işe hakim olanlar. O açıdan da 3 senedir bir fark bulunduğunu gözlemliyorum. Bir değişiklik, bir gelişme bulunduğunu; en azından kentte bisiklet bu kadar konuşulmazken bisiklet konuşuluyor. Mersin geçmişine gelmiş en fazlaca ‘bisiklet’ ve ‘bisiklet yolu’ kelimesini kullanan belediye başkanı olduğumu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Mersin’in yolları havaalanı yolu benzer biçimde olmaya başladı”

Yaptıkları cadde ve bulvar çalışmalarında bisiklet yolu halletmeye itina gösterdiklerinin de altını çizen Seçer, “Organik olarak bu kadar işin içinde olunca da yaptığımız tüm projelerde, yol projelerinde derhal soruyorum; ‘Bu ölçüler kafi mi, bisiklet yolu yapıyor muyuz’. İlk aklıma gelen o oluyor. Bakın dikkat edin yeni çalışmalarımıza, yeni açtığımız bulvarlarda fazlaca güzel bisiklet yollarımız oldu. Şimdi 3. Çevre Yolunda 6 kilometrelik yeni bir revize çalışmamız var. Geçtiğimiz hafta sonu da o yolu kullandım. Oldukca hoşuma gitti. Oldukça güzel ve güvenli. Güvenlik şeridini oluşturan delinatörler hem görsel açıdan güzel hem güvenliği sağlıyor. Mersin’in yolları havaalanı yolu benzer biçimde olmaya başladı. Alın teri döken tüm teknik arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu da bisiklete ilgiyi arttırıyor. Ben daha fazlaca taşıtla gezi ederken bisiklet yollarında bisiklet görmek isterim” şeklinde konuştu.

“İzmir ve Konya’dan sonrasında Türkiye’de 3. büyükşehir belediyesiyiz”

15 senelik Bisiklet Master Planı hazırlandığını belirten Seçer, “15 senelik Bisiklet Master Planı hazırlandı. İzmir ve Konya’dan sonrasında Türkiye’de 3. büyükşehir belediyesiyiz. Bir projeksiyonunuz, planınız yoksa rotu boşalmış otomobil benzer biçimde nereye gittiğinizi bilemezsiniz fakat bir planınız, projeksiyonunuz olursa ne yaptığınızı da bilebilirsiniz ve bu plan içindeki dahil ettiğimiz ilçelerde de Bisikletli Gezim Ağı Planını yaptık. Mersin nedir, iklimi nedir, topoğrafyası nedir, coğrafyası nedir, güvenlik durumu nedir, sosyo-kültürel yapısı nedir? Buraya dünyanın değişik yerlerinden gelecek olan insanoğlu burada ne ile karşılaşacak? Değişik bir şeyler görmek ister” dedi.

“Turizmin gelişmemesinde en mühim unsur bilinmezlik”

Mersin’in çok büyük zamanı, kültürü ve zenginliği olan bir şehir bulunduğunun altını çizen Seçer, “Bunun için Bisikletli Gezim Ağı Planı mühim. Tarsus’un merkezi bir tek bu hinterlandın, bu ülkenin değil, tüm dünya coğrafyasında en kadim yerleşim yerlerinden biridir. Tarsus diyince 12 bin yılı konuşuyorsunuz. Biz bu tarz şeyleri tanıtamıyoruz. İşte bu tip emekler ülkenin tanıtımına fazlaca mühim yarar sağlayacak emekler. Niçin Mersin bilinmiyor? Niçin Türkiye’ye gezgin gelmiyor? Ne olursa olsun birçok unsur var fakat en mühim faktörlerin başlangıcında da bilinmelik var. Doğrusu sen fazlaca nadide bir çiçeksin, dağın eteklerinde, Torosların eteklerinde fakat senden kimsenin haberi yok benzer biçimde bir durum söz mevzusu. Bu açıdan da mühim bulunduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“Yeni gelecek olan otobüslerin tamamında bisiklet aparatı mevcut”

KentBis uygulaması hakkında da informasyon veren Başkan Seçer, “Şehirde bisiklete olan ilgiyi arttırmak için KentBis uygulamasını önemsiyoruz. Şu anda bizim 73 bin üyemiz var. Kart taşıyor bu vatandaşlar ve o bölgede 85 bisiklet, 6 istasyon ve 7 tane mini bakım istasyonumuz var. Bilhassa sahil şeridinde ben de bisiklet kullanıyorum, sabah sporlarına çıkıyorum haftanın belirli günleri. Son aşama keyifli. Bisiklet yollarında bazı problemler yaşanıyor. Yurttaşlarımız zaman içinde buna adapte olacak” şeklinde konuştu.

Bisikletlerin toplu taşıma araçlarında rahatça taşınması için de çaba sarf etmek icap ettiğini belirten Seçer, “Onun için de hususi aparatlar var. Şu anda mevcuttaki otobüslerin 25’inde var. 118 tane CNG’li limon otobüsümüz daha geliyor ve bunların tamamında bisiklet aparatı olacak” ifadelerini kullandı.

“Bisiklet festivallerini fazlaca önemsiyoruz”

Festivallerin değişik bölgelerdeki insanları bir araya getirme özelliği olduğuna dikkat çeken Başkan Seçer, şöyleki devam etti: “Bisiklet festivallerini önemsiyoruz. Farkındalık oluşturmak, insanların bir araya gelmesini sağlamak, bilhassa kent dışından gelecek ya da dünyanın değişik yerlerinden bu festivallere katılacak insanlara Mersin’i tanıtmak açısından çok büyük bir katkı yapıyor. Bir tanesi Mersin merkez, Erdemli ve Silifke’yi içeren Caretta Bisiklet Festivali. Bir diğeri de geçtiğimiz günlerde benim de katıldığım birincisini yaptığımız Tarsus Kleopatra Bisiklet Festivali. Bunlar her geçen yıl daha da renklenebilir. Tarsus’ta gerçekleşen festivalin o güzelim şehre ne kadar renk kattığını gördük. Misafirlerimiz orada belediyemize ilişkin kampta kaldı ve fazlaca mutlu ayrıldıklarını duydum. Onları konuk ettik, Berdan Nehri’nin kenarında Gençlik Kampımızda. Çok önemli şeyler bunlar. Kentimiz için sulh, refah bu şekilde olur. İnsanlara dokunacaksınız, gelecek, gidecek, kentinizi tanıyacak. Sportif, kültürel etkinlikler yapacaksınız. Bisiklet fazlaca yönlü düşünülebilir. Hem sıhhatli yaşam için hem ekonomik bir ulaşım için hem çevre dostu fakat her şeyden önemlisi insanları bir araya getirebilecek en mühim etkinlik, sportif etkinlik. Onun için fazlaca mühim bir uğraş alanı ya da hobi ya da sevgi alanı diye düşünüyorum.”

Bisiklet parkları yaygınlaştırılacak

Seçer, bisiklet kullanıcıları için park sorunlarını da ortadan kaldırmak istediklerini ifade ederek, “Bisiklet için otopark da lazım. Daha doğrusu bisiklet park da lazım otoparkların içinde. Biz bunu da düşündük. Bundan sonrasında yapacağımız otoparklarda bisikletlerin de parkına yer vereceğiz. Oldukca yakın bir tarihte kullanıma açacağımız 350 araçlık Tevfik Sırrı Gür Lisesi Kattan oluşan Otoparkında bisiklet severleri de düşündük. 40 bisikletin ve motosikletin park edeceği park yerini yaptık. Otomobille gelen de oraya otomobilini park edebilir fakat bisiklet, motosiklet ile gelen de park edebilir” dedi.

Metro istasyonlarında da bisiklet parkları yer alacak

Başkan Seçer, inşaatı devam eden metro istasyonlarında da otopark planı yaptıklarını söylemiş oldu. Seçer, “Metro istasyonlarımızda da bin 600 araçlık otopark planımız var. Proje içine koyduk esasen. İstasyonlarımızın 4’ünde 240 bisiklet, 106 motosikletin park yapabileceği alanları da ayırdık, bu sebeple bizim Metro projesinde istasyonlarda otopark da var. İnsanlar Mezitli’den merkeze gelmek istiyor. Mezitli’de otomobilinden insin metronun otoparkına park etsin, metroya binsin, buraya gelsin” diye konuştu.

“Bu çalışmanın Mersinimizin mevcud değerine kıymet katmasını umut ediyorum”

Tüm Bisiklet Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Özenir ise “Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki MEDEKA Gezim Komitemizin projesi olarak hayata geçirdiğimiz bu çalışmada, Mersin’in kısa sürede gerçekleştirdiği güvenli bisiklet yolu ile bisikletli ulaşım hamlesini birkaç adım daha ileriye taşımaya destek olmaya, mevcud vizyonuna ve belirlenmekte olan stratejilere katkı sunmak istiyoruz. Bunu yeşil dönüşümün başladığı, karbon ayak izinin azaltılmaya çalışmış olduğu bir süreçte kolaylaştırıcı bir hamle olarak öneriyoruz şehrimize. Bu çalışmanın Mersinimizin mevcud değerine kıymet katmasını umut ediyorum” dedi.

İkinci gününde saha emek harcaması ile devam edecek

Konuşmaların arkasından Feridun Ekmekci tarafınca ‘EuroVelo Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı’, ‘Bisiklet Stratejileri ve Internasyonal Kampanyalar’ hakkında bilgiler verdi. Mersin Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimleri tarafınca meydana getirilen sunumda da mevcut durum ve planlı emekler hakkında bilgiler verildi. Sonrasında iştirakçilerin soruları yanıtlandı.

Ekmekci tarafınca ‘EuroVelo Sürecinin Oyuncuları’ hakkında katılımcılar bilgilendirilirken, Adnan Cangir, ‘Bisiklet Stratejileri-Internasyonal Ağlar’, Feridun Ekmekci de ‘Internasyonal Kampanyalar Erasmus, Sport Projeleri’ hakkında konuştu.

Yarın da Mersin saha emek harcaması çerçevesinde istekli katılımcılar eşliğinde 30 kilometrelik Mersin bisiklet yolu ve okul yolu sürüşü yapılacak. Peşinden Tarsus saha emek harcaması yapıldıktan sonrasında da ofis emek harcaması çerçevesinde teknik rapor hazırlığı ve görüş tavsiyeler tamamlanarak program sona erecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mersin escort antalya escort bursa escort antalya escort istanbul evden eve nakliyat fethiye escort escort bayan